Yeryüzündeki akıl almaz çukurlar


Gaz aramaları sırasında bir mağaraya rastlayan jeologlar, içerde çok fazla zehirli gaz olduğu için, bu gazları yakarak bitirip, araştırmalarına devam etmek istediler.
Kimberley çukuru, Güney Afrika'da bir elmas madeni. Dünyanın insan eliyle kazılmış en büyük çukuru... Kimberley'den çıkarılan toprak ağırlığının 22.5 milyon ton olduğu tahmin ediliyor.1866’dan 1914’e kadar 50 bin madenci, bu devasa çukurdan tam 2 bin 722 kg elmas çıkarttı.Utah'ta bulunan Bingham Kanyonu Madeni 1.2 km derinliğinde ve 4 km genişliğinde.Sibirya'nın Mirna kasabasında bulunan 1.2 kilometre çapındaki elmas madeni tam 50 yılda dev bir çukura döndü. 1952'de elmas bulunduktan sonra küçük Mirna kasabası, dünyanın en büyük elmas merkezlerinden biri haline geldi.
Rus Alrosa firması tarafından işletilen elmas madeni, rezervleri bitince birkaç yıl önce kaderine terkedildi. Sıcaklığın eksi 40 dereceyi bulan bölgedeki madene, sadece özel izinle girilebiliyor.
Kanada'nın Kuzeybatısı'nda yer alan Diavik Madeni'nden ise her yıl 8 milyon karat ya da bin 600 kg elmas çıkartılıyor.Guatemala'da 90 metre derinliğindeki bu lağım çukuru, 2007'de bir düzine evi içine çekti.
2 kişinin ölmesine ve binlerde kişinin bölgeden tahliye edilmesine neden oldu. Bu devasa lağım çukuruna yağışlar ve yeraltı kanalizasyon sisteminin kabarması neden olmuştu.Udachnaya Pipe, Rusya'daki bir elmas madeni.


http://msnyasam.milliyet.com.tr/msnDefault.asp?url=http%3A%2F%2Fwww%2Emilliyet%2Ecom%2Etr%2Fcontent%2Fgaleri%2Fyeni%2Fgostermsn%2Easp%3Fgaleriid%3D5779%26reftype%3D1


Eklenti Başlığı Eklenti Kodu
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !