Uçukları engellemek için öneriler

Soğuk havalar ve rüzgarlar kapımızı çaldı. Dudak kuruluğu ve enfeksiyonlardan kaynaklı uçuklar güzelliğinizi bozmasın. İşte yararlı öneriler!

 

Uçukları engellemek için öneriler

 

Uçuklar Herpes adı verilen virüsün cilt üzerinde ve dudak çevresinde yayılmasıyla meydana gelir. Enfeksiyon ağrı ve kaşıntı ile başlar ve içi sıvı dolu kabarcık şeklini alır. Bu kabarcıklar zamanla kurur, ve 7-10 günlük süreden sonra düşer.

Önlemek için

Uçuklardan korunmak sanıldığı kadar zor değildir. Korunmak tedavisinden çok daha kolaydır çünkü bulaşıcı olan uçuklar en ufak temas halinde başka insana veya dudağınızın başka bir bölümüne bulaşabilir.

  • Güneşe maruz kalmak uçukların oluşumunu tetikler. Bu nedenle en az 15 koruma faktörlü(SPF) bir kremi cildinize sürmeyi ihmal etmeyiniz.
  • Uçuğunuzun stres kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız, kendini rahatlatmaya çalışın. Uçuğu olan kişiyle aynı havluyu, tıraş bıçağını ve bardağı kullanmayınız.
  • Uçuğunuza dokunduktan sonra ellerinizi hijyenik sabunlarla yıkamayı unutmayınız.
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek uçukları önlemede çok etkilidir. Özellikle soğuk hava ve rüzgarlar nedeniyle meydana gelen uçuklar, hastalık sonrasında kendini gösteren kabarcıkları önlemede vücudun dengesinin korunması için besin takviyeleri almak yararlı olacaktır.

Ağız ve diş sağlığınız için tıklayın!

Besin takviyeleri

  • C vitamini günlük 200-500 mg civarında alınan C vitamini uçukların süresini büyük oranda azaltacaktır.
  • E vitamini içeren uçuk kremlerin uçuklardaki kaşıntıyı ve ağrıyı azaltacaktır.
  • Yoğurt: Sade yoğur yemek uçukların önlenmesinde oldukça etkilidir. Günlük öğünlerinde yoğurt tüketen kişilerin uçuk oluşumunda önemli ölçüde azalma görüldüğü ve hatta tamamen yok olduğu gözlemlenmiştir. Yoğurt bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden vücudun dengesini korur ve uçuk gibi sorunlardan sizi uzaklaştırır.
  • Çinko, uçukların süresini aza indirmede önemli bir faktördür. Üzerine uygulandığında iyileşme sağlar. Çinko tabletleri almak da önerilir ancak doktor kontrolü dışında 1 haftadan fazla süreyle 15 mg ‘den fazla alınması oldukça sakıncalıdır.

Eklenti Başlığı Eklenti Kodu
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !